5 zásad ako na bezpečné šoférovanie

V dnešnej dobe má vodičský preukaz takmer každý jeden dospelý. Väčšina maturantov svoje prvé životné skúšky skladá práve v autoškole. Radšej čím skôr ako vôbec. Ceny sú čoraz vyššie a kto to nestihol ešte na strednej, váha dlhé roky, či vôbec ísť do toho.

Choďte do toho s odhodlaním
Nie je sa čoho báť. Vlastniť vodičský preukaz je samozrejmosť a dnes aj nutnosť. Ale áno, ide to aj bez neho, no s ním získate absolútnu nezávislosť od spojov i od iných ľudí. Nie ste na nikoho odkázaní. Jediné, čo potrebujete, je auto a pochopenie, že vždy to bude čosi stáť.

Rôzne poistenia, benzín, nafta, výdavky s nečakanými opravami a v neposlednom rade aj kúpa najrôznejších doplnkov by vás ale nemali odradiť. Nebude to len automobil, obyčajná vec, ale aj ďalší člen vašej rodiny. Ak však hľadáte, ako ušetriť, na stránkach http://www.zlavovy-kod.sk/ sú kupóny, zľavové kódy, rôzne špeciálne akcie, výpredaje a zľavy do stoviek obľúbených obchodov.

Alkohol za volant nepatrí

To už samozrejme dávno viete. Často sa však jedná o takzvaný zvyškový alkohol. Jeden večer ste na oslave, no na druhý deň už musíte šoférovať. Tomuto sa však treba za každých okolností vyvarovať. Tu môže pomôcť výpočet promile, ktorý   je však len orientačný. Aby ste vytriezveli čím skôr, na stránkach o alkoholických nápojoch alkoholickenapoje.sk sa tomu venovali skutočne podrobne, pozrite ako na odbúravanie alkoholu v ich článku.

Žiadna cigareta
Počas šoférovania sa proste nerobí nič iné. I keď mnoho fajčiarov nedokáže bez svojej dávky nikotínu vydržať ani niekoľko minút, a preto riskujú veľa. Nezveličujeme, je to overený fakt. Prieskum dopravných nehôd totiž jasne hovorí o tom, že aj manipulácia s cigaretou a následné fajčenie, sa výrazne pripísalo ku vzniku viacerých cestných katastrof. Kým fajčíte, mozog dostane upozornenie, že je čas na prestávku a niektorá jeho časť sa na krátku chvíľu vypne. Vaša pozornosť sa výrazne oslabí.

Rovnako je to aj s telefonovaním

Pri hovore nie je nikto z nás taký dokonalý, aby zvládal súčasne komunikáciu a jazdu zároveň. Kým používate slúchadlá, je to ako tak v pohode. Hlavne sami musíte poznať svoje schopnosti a pohotovo zasiahnuť v prípade akejkoľvek nečakanej situácie na vozovke. Milujete hudbu? Aj prílišné vžitie sa do skladieb vám znemožňuje maximálnu sústredenosť na jazdu.

Pozor na obuv
Už aj v autoškole vás určite učili, že na bezpečné šoférovanie je potrebná vhodná obuv. Nehovorí sa to len tak nadarmo. Správny vodič musí cítiť pedále pozdĺž celej dĺžky nohy, aby vedel pohotovo reagovať. Príliš hrubé podrážky alebo šľapky sa neodporúčajú, rovnako ako aj dámy by nemali ísť za volant s vysokými opätkami. Ak vyberáte nové, určite sa vám hodia zľavové kódy na eObuv z KuponyZdarma.sk, jedná sa o exkluzívne kupóny, vďaka ktorým ušetríte aj desiatky eur pri nákupe.

 

Niekedy rozhoduje každá sekunda. Jazdite preto uvážlivo a bezpečne.