Ako odstrániť špinu v aute

Budeme popísať riziká expozície plesní a dôležitosť prevencie rastu plesní a súčasne poskytnúť krok za krokom sprievodcu, ako odstrániť plesňu z vášho auta. Ak máte smolu, že ste už vyvinuli tento závažný problém, nebojte sa!

Zatiaľ čo sa to môže zdať ako neprekonateľná výzva, v skutočnosti s vhodnými zásobami a s určitým lakom na mape môžete obnoviť vaše auto do bezpečného, ​​čistého a pohodlného vozidla, ktoré si zaslúžite.

I. Čo je forma a prečo je to nebezpečné?
Forma je druh huby, ktorý sa typicky tvorí za prítomnosti vyšších teplôt a vysokej vlhkosti. Vystavenie plesni môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, najmä u tých, ktorí sú citliví na to.

Tí, ktorí sú najviac náchylní na účinky plesní, zahŕňajú osoby s pľúcnymi ochoreniami, alergikmi a pacientmi s poškodeným imunitným systémom (napríklad pacienti liečení rakovinou, ktorí mali transplantáciu orgánu alebo ktorí užívajú imunosupresívne lieky).

Prítomnosť formy môže viesť k podráždeniu dýchacích ciest a koži, pľúcnym infekciám, astme a iným zdravotným problémom. Príznaky môžu zahŕňať nosovú kongesciu, dýchavičnosť, podráždenie očí a kože, horúčku a dýchavičnosť. Preto je mimoriadne dôležité vyhnúť sa vystavovaniu sa plesniam, najmä niekde, kde budete pravdepodobne stráviť toľko času ako vaše auto. (A uistite sa, že nikdy neopustíte vozidlo vonku, ak je hore!)

Čo je forma a prečo je to nebezpečné?
Našťastie, ak si všimnete plesne – zvyčajne viditeľné v dôsledku silného zápachu, ale aj potenciálne viditeľných škvŕn formy – existujú kroky, ktoré môžete vyriešiť. Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli, ako sa chrániť pred plesňami v aute.

II. Ako odstrániť formu
Existujú samozrejme početné metódy na odstránenie plesní z vášho auta a každý vám odporučí niečo iné. Ale tu je to, čo si myslíme, že je to najlepší spôsob, ako to urobiť.

1. Chráňte sa
chráňte sa pred plesňami
Vždy sa uistite, že máte na sebe chirurgickú masku na tvár alebo masku s časticami, ako aj silné, nepórovité domáce čistiace rukavice (uistite sa, že sú dostatočne pevné, aby sa neporušili). Tým sa zníži pravdepodobnosť škodlivého, nadmerného vystavenia plesni a jej možným toxínom.

2. Vysuňte svoje auto na slnečnom mieste
Slnečné svetlo a čerstvý vzduch sú dosť silné nástroje v boji proti plesniam. Podobne ako prakticky všetky typy húb, plesne rastie vo vlhkých oblastiach, takže kombinácia slnka a čerstvého vzduchu vysuší veci a znemožňuje prežitie formy.

V ideálnom prípade, v jasnom dni, presuňte svoje auto na slnečné parkovacie miesto a otvorte dvere a okná (a strešné okno, ak existuje). Dajte to pár hodín a nechajte vyschnúť vlhkosť. (Len si dávajte pozor na počasie – budete mať ešte väčší problém, ak sa objaví náhle sprcha a interiér vášho vozidla je vystavený prvkom!)

3. Skontrolujte vozidlo
Je to dobrý nápad pozrieť sa po celom vašom aute, aby ste si uvedomili, kde je plesňou problém, takže sa môžete v neskorších krokoch zamerať na konkrétne oblasti. Uistite sa, že ste si pozreli: povrch sedadiel, sedadlá, volant, podlahu, bezpečnostné pásy a švy na sedadle.

Forma sa môže líšiť v farbe, takže len hľadajte (zvyčajne kruhové) oblasti čiernej, zelenej, bielej, šedej alebo hnedej. Takto budete vedieť, kde je potrebné zamerať svoje čistiace úsilie.

4. Pred dezinfekciou pripravte
dezinfekčné formy
Pokúste sa roztrhnúť škvrny plesní jemným čistením pomocou zubnej kefky. Potom, ak máte to šťastie, že máte prístup k nejakému, použite vysávač na mokrou suchú na vysávanie formy, ktorú ste práve vybrali. (Ak nemôžete dostať svoje ruky na vákuovo suché vákuum, je to v poriadku – tento krok je užitočný, ale nie nevyhnutný).

5. Rozstrekujte dezinfekčnými roztokmi
Vytiahnite kryty sedadiel a koberce auta. Pred umývaním môžete použiť tieto zmesi na usmrtenie plesní v týchto častiach tkaniny:

4 diely biely ocot a 1 diel vody
1 kvapka vody, ½ šálky bieleho octu, ¼ lyžičky klinčeky a 1 lyžička sódy na pečenie (poznámka: zabráňte odkrytiu kože priamo na klinčekový olej – môže spôsobiť dermatitídu a dráždiť pokožku a sliznice)
Nalejte jednu z týchto zmesí do rozprašovacej fľaše a naneste ju na kryty sedadiel a na koberce. Mali by sedieť na materiáli najmenej 20 minút – alebo ešte dlhšie – aby sa zabezpečilo, že silné zložky budú schopné úplne zabiť formy a zabrániť ich opätovnému rastu.

Možno budete chcieť striekať aj iné časti vášho auta, kde sa plesne dokáže infiltrovať a spôsobiť zápach (vrátane palubnej dosky, odvzdušňovacieho ventilu, volantu a sedadiel).

Škvrny na sedadlách, pokrývkach sedadiel a kobercoch je možné odstrániť posypaním dobrého starého prášku Borax (áno, je to užitočné pre toľko účelov!), Čaká sa aspoň 10 minút a potom sa prášok zamaskuje alebo vysáva.