Tuning zvyšuje výkon

Žijeme v dobe, kedy rýchlejšie znamená lepšie. Všetko, od telefónov až po autá, chceme, aby bolo rýchlejšie, výkonnejšie a ľahšie použiteľné. Sme tiež kultúrou posadnutou vylepšeniami – chceme predbehnúť svojich susedov, nielen držať krok!

Auto tuning automobilov sa už stal  bežným trendom. Ľudia sa dožadujú, aby ich autá jazdili čo najrýchlejšie, najefektívnejšie a najpôsobivejšie. Nielen nitro a bláznivé automobilové zafarbenie, tuning výkonu automobilu zahŕňa rôzne aspekty, od tuningu motora, až po výmenu motorov, aby vaše malé auto mohlo jazdiť ako rýchlostný démon.

Na rozdiel od všeobecnej mienky však tuning výkonu nie je len na to, aby ste svojmu autu dali šťavu pre ohnivosú jazdu na diaľnici. Väčšina automobilov, ktoré podstupujú tuning výkonu, nie sú pretekárske autá a zvyčajne sa používajú iba na jazdu vo voľnom čase. Automobilový priemysel sa do značnej miery rozširuje už len kvôli zlepšovaniu manipulácie a výkonu. Najdôležitejšie aspekty pri tuningu výkonu sú výkon motora, krútiaci moment a citlivosť riadenia. Za tuning výkonu sa však považujú aj veci ako spotreba paliva a vynikajúce ovládanie.

Väčšina tuningov výkonu je zameraná na zvýšenie rýchlosti spaľovania v motore zvyšovaním množstva vzduchu a paliva v motore. To zvyšuje kompresný pomer, čo znamená, že palivo horí rýchlejšie, ako sa aj rýchlejšie zbavuje odpadových produktov, čím sa zvyšuje práve účinnosť.

Zámerom tuningu výkonu nie je len umožniť vozidlu jazdiť rýchlejšie alebo efektívnejšie, ale aj zvýšiť silu motora tak, aby zvládol zvýšený stres, ktorý naň je kladený práve zvýšovaním výkonu motora. Väčšina vytunovaných motorov je omnoho silnejšia a efektívnejšia ako čokoľvek, čo nájdete na vozidle z výroby.

So zvýšeným záujmom o tuning výkonu pre širokú verejnosť, sa zvyšuje aj počet autodielni zameraných na tuning. Nielenže existuje zvýšený dopyt po ľuďoch po mechanickej stránke služieb – oprava, tuning a nastavenie krútiaceho momentu -, ale sú potrební aj ľudia, ktorí poznajú správne diely.

Ak túžite po zlepšení výkonu vášho auta, načerpajte inšpiráciu od profesionálov z garagetuningshop.sk